Vasarsvētki (Svētā Gara nosūtīšana)
Kad Vasarsvētku diena bija pienākusi, visi viņi bija kopā Jeruzalemē. Piepeši no debesīm nāca rūkoņa kā stipra vēja pūsma un piepildīja visu māju, kur tie sēdēja. Viņiem parādījās mēles it kā no uguns, kas sadalījās un nolaidās uz ikviena no viņiem. Visi tika Svētā Gara piepildīti un iesāka runāt dažādās valodās, kā Svētais Gars deva viņiem izrunāt. Jeruzalemē dzīvoja jūdi, dievbijīgi vīri no visām tautām zem debess. Kad šī balss atskanēja, daudzi sanāca kopā un apjuka, jo ikviens dzirdēja tos runājam savā valodā. Un visi samulsa un brīnījās, sacīdami: „Lūk, vai tie visi, kas runā, nav galilejieši? Kā mēs ikviens dzirdējām savu valodu, kurā mēs dzimuši, mēs dzirdējām viņus mūsu valodās sludinām Dieva lielos darbus.” Apustuļu darbi 2,1-8.11
[Sagatavots pēc: http://katolis.lv/liturgija/liturgiskais-kalendars/lieldienu-laiks/vasarsvetki-sveta-gara-nosutisana.html]
●
Kristīgās baznīcas kalendārā Vasarsvētki ieņem īpaši svarīgu vietu līdzās Ziemassvētkiem un Lieldienām. Tos sauc arī par Svētā Gara atnākšanas dienu. Svētkos piemin Svētā Gara nolaišanos pār Jēzus Kristus mācekļiem, kas bija sapulcējušies piecdesmitajā dienā pēc Jēzus nāves. Kristieši Vasarsvētkus uzskata par kristīgās baznīcas dzimšanas dienu, taču Vasarsvētku rituāli savu nozīmi ieguva diezgan vēlu – kā atsevišķi svinamu dienu to ieviesa 425. gadā.
Svētā Gara un Vasarsvētku simbols ir balts balodis, kas nolaižas pār mums no debesīm. Tā spārnu skāriens simbolizē, ka arī cilvēka personīgajā dzīvē nav cita spēka gara kā tikai Dieva gars. Svētā Gara krāsa ir sarkanā – asiņu krāsa. Tā norāda gan uz kristīgo mocekļu asinīm, gan arī uz uguns liesmām.
[Sagatavots pēc: http://www.delfi.lv/vina/personiba-un-brivais-laiks/orakuls/vasarsvetki-svetais-gars-un-paganu-ticejumi.d?id=47438585]
●
Aspazijas vēstule Rainim Rīgā 1894. gada maijā
Jūtas, kuras tagad mani pārņem, ir tādas, it kā krūtis būtu par šauru un psihe lauztos ar varu ārā un nomestu miesas smagumu, vai atkal visu manu miesu grib pārvērst par garu un dvēseli.
No pārplūstošas laimes es darīju, ko sen nebiju darījusi: es nometos ceļos sava Dieva priekšā, bet man nebija nekā viņam ko teikt. Viņš tikai redzēja asaras, spožas prieka asaras, – un viņš mani saprata, viņš noliecās un vilka mani pie savas tēva sirds.
Nelaimē – tad es esmu spītīga, cieta, stūrgalvīga. Tad es nekam neticu. Bet, kad esmu laimīga, tad man ir [tā], it kā kāds neizsakāmi mīļš tēvs mājotu virs zvaigznēm, kuram man jāpateicas, bezgalīgi jāpateicas.
Es jūtos kā no jauna piedzimusi un iedomājos sevi kā svarīgu personu, gandrīz kā svētu. Tāds svinīgums, tāda harmonija tad mājo visā manā būtē!
Man taisni ir tā ap sirdi – bet tas nu gan ir muļķīgi, ka Tev to stāstu. Es vēl biju mazs meitēns. Tā ap 8-ņiem vai 9-ņiem gadiem. Biju no pilsētas skolas pārbraukusi uz laukiem. Tas bij taisni Vasaras svētku svētdienā. Visi koki ziedēja pilnos ziedos: ābeles, ieviņas, visi itin balti.
Vasaras svētku rītu, itin agri, kamēr es vēl gulēju aizmigusi, kalpones bij appuškojušas manu gultu ar meijām, un, kad es acis atvēru, ap mani smaržoja bērzi, ieviņas, oši. Un caur drusciņ pievērtām acīm es varēju dzirdēt, ka blakus istabā mamma un visa saime sapulcējušies dziedāja: „Kā spoži spīd mans Jēzuliņš”, – tik vienkārši un atkal tik aizgrābjoši.
Ilgs laiks pēc tam ir aizgājis, un tomēr man tagad ir tā ap sirdi, it kā būtu atkal dzimtenē, būtu kā bērns – jauna un nevainīga.
Vasarsvētku rīts, ziedonis, bērzi, ieviņas, oši smaržo ap mani, un es dzirdu atkal svinīgo: „Kā spoži spīd mans Jēzuliņš, kā rīta zvaigznes spožumiņš...”
Ak, mans mīļais, tā es mīlu Tevi. [http://runa.lnb.lv/63772/]