Ceļvedis lietotājam

 

1. Sākumlapa

Vārdnīcas augšmalā un apakšmalā atrodas izvēlņu joslas:

  • pelēkajā joslā lapas augšmalā izvietotas pogas Par vārdnīcu, Palīgmateriāli, Kā lietot? un Fons, kā arī reģistrēšanās logs, kas papildināts arī ar pieslēgšanās un atslēgšanās funkcionalitātēm, un meklēšanas logs;
  • zaļajā joslā lapas apakšmalā izvietotas pogas Avoti, Sadarbības partneri, Lietošanas noteikumi un Lapas karte.

 

Sākumlapa

 

Lapas centrālajā daļā atrodas animācija, kuru vārdnīcas lietotājs var mainīt, spiežot pēc izvēles vienu no 9 zaļajām podziņām (sarkanā poga norāda, kura animācija dotajā brīdī tiek attēlota).

 

Zem animācijas izvietoti vārdnīcas šķirkļu pārlūkošanas rīki – pārlūkošana pēc alfabēta, ilustrācijām vai attēliem.

 

Nereģistrētiem lietotājiem nav pieejami vārdnīcas šķirkļu saturs un palīgmateriāli. Lai iegūtu tiem piekļuvi, reģistrējies (skat. 2. punktu)!

 

Atgriezties uz sākumlapu no jebkuras vietas vārdnīcā var, klikšķinot uz logotipa vai vārdnīcas definējošās rindas, kas atrodas pelēkās izvēlņu joslas kreisajā pusē.

 

 

Logotips un vārdnīcas definējošā rinda

 

 

2. Reģistrēšanās

Lai reģistrētos, klikšķini uz Ienākt pelēkās izvēlņu joslas labajā pusē.

 

 

Pēc loga atvēršanās klikšķini uz Reģistrēties.

 

 

Aizpildi prasīto informāciju. Šie dati ir nepieciešami statistikas veidošanai. Tie netiks izpausti trešajām personām, un tos izmantos tikai un vienīgi vārdnīcas uzlabošanai un pētniecības nolūkiem.

 

Ja esi skolēns, sākoties jaunam mācību gadam, veic datu atjaunošanu – norādi, kurā klasē mācies! Lai veiktu datu atjaunošanu savā profilā, klikšķini uz lietotājvārda lapas augšējā labajā stūrī.

 

Izlasi lietošanas noteikumus un, ja tiem piekrīti, klikšķini uz pogas Reģistrēties.

 

 

3. Pieslēgšanās vārdnīcai

Lai pieslēgtos vārdnīcai, klikšķini uz Ienākt pelēkās izvēlņu joslas labajā pusē. Pēc loga atvēršanās ievadi savu lietotājvārdu vai e-pastu un paroli, tad klikšķini uz Ienākt.

 

 

Ja vēlies, vārdnīcai vari pieslēgties arī ar savu draugiem.lv vai facebook.com pasi.

 

Ja vārdnīcu lieto no sava privātā datora un nevēlies katru reizi no jauna ievadīt lietotājvārdu un paroli, izmanto funkciju Atcerēties mani. Šo funkciju gan neizvēlies, ja vārdnīcu lieto no publiski pieejama datora – šādā gadījumā Tavus personas datus var uzzināt citas personas!

 

 

4. Darbs ar vārdnīcas šķirkļiem

Pirms darba uzsākšanas ar šķirkļiem, lūdzu, lejupielādē speciālos fontus, kas nepieciešami, lai pareizi tiktu attēloti vārdnīcas izlokšņu teksti. Lai to izdarītu, klikšķini uz šīs saites: /fonts/fonts.zip. Atarhivē lejupielādēto datni un instalē fontus savā datorā. Speciālie fonti ir jālejupielādē tikai vienreiz, uzsākot darbu ar vārdnīcu uz konkrēta datora. Atkārtoti lejupielādēt šos fontus vajadzēs tikai tad, ja vēlēsies lietot vārdnīcu no cita datora.

 

Vārdnīcas šķirkļus var pārlūkot sākumlapā pēc alfabēta, mākslinieka veidotajām ilustrācijām vai papildu attēliem. Izvēlies vārdu, ilustrāciju vai attēlu un klikšķini uz tā, lai nokļūtu šķirklī.

 

Šķirklis

 

Lapas kreisajā pusē zem logotipa atrodas šķirkļa nosaukums. Zem tā ir novietota izrunas ikona – spiežot uz tās, var noklausīties, kā izrunā konkrēto vārdu.


 

Zem izrunas ikonas atrodas vārda nozīmes definējums. Mazliet zemāk – pogas Drukāt un Salīdzināt šķirkļus (aprakstus skat. zemāk), kā arī šķirkļa autora vārds, uzvārds.

 

Lapas augšējā labajā pusē atrodas pogas Daļējs skatījums un Pilns skatījums. Šķirkli veido daudzi struktūrelementi (piem., fonētiskais raksturojums, pasakas), ja vēlies aplūkot tikai pamatinformāciju ­– fonētisko un morfēmisko raksturojumu, vārddarināšanu, gramatisko raksturojumu, vārdu savienojumus un leksisko raksturojumu – spied pogu Daļējs skatījums (lai atceltu darbību, izvēlies Pilns skatījums).

 

 

Sākumā informācija tiek atainota savērstā veidā – lai vieglāk būtu pārskatīt šķirkli, redzami ir tikai struktūrelementu nosaukumi. Klikšķinot uz konkrētā struktūrelementa nosaukuma, parādās tā saturs. Ja vēlies šķirkļa saturu jau sākumā skatīt izvērstu, klikšķini uz pogas Izvērst šķirkli (lai atceltu darbību, klikšķini atkārtoti uz šīs pogas).

 

Tieši zem ilustrācijas labajā pusē atrodas teksta lieluma iestatīšanas pogas (attēlā iezīmētas ar oranžu rāmi), kas ļauj palielināt vārda aprakstu.

 

 

Teksta palielināšanas pogas

 

Klikšķinot uz sarkanajiem trīsstūrīšiem, var manuāli atvērt un aizvērt struktūrelementus.

 

Lapas apakšā zem struktūrelementiem atrodas saite uz valsts nozīmes bibliotēku elektronisko kopkatalogu. Spiežot uz šīs saites, iegūsi informāciju, kādi ar šo vārdu saistīti avoti ir atrodami bibliotēkās.

 

 

Orientēties šķirkļa saturā palīdz dinamiskais struktūras saraksts, kas atrodas kreisajā pusē un pārvietojas līdzi ekrānlogam, lai no jebkuras vietas šķirkļa aprakstā varētu ērti izvēlēties citu struktūrelementu.

 

 

Šķirkļa saturs ir saistīts ar palīgvārdnīcu, kurā skaidroti vārdnīcā izmantotie termini. Ja ar peli uzbrauksi uz aktīvā vārda, parādīsies uznirstošs lodziņš ar termina skaidrojumu. Ja skaidrojums ir pārāk garš, tā pilnu tekstu vari izlasīt, klikšķinot uz saites Vairāk.

 

 

Lai salīdzinātu šķirkli, ko pašlaik aplūko, ar citu, klikšķini uz pogas Salīdzināt šķirkļus.

 

 

Logā, kas atveras, sāc rakstīt vārdu, ar kuru Tu vēlētos salīdzināt šo šķirkli, un vārdnīca piedāvās pieejamos šķirkļus, kas sākas ar ierakstīto burtu / burtiem. Pēc vārda izvēles klikšķini uz pogas Salīdzināt.

 

 

Abi izvēlētie šķirkļi atveras blakus viens otram, ļaujot interesējošos struktūrelementus ērti salīdzināt.

 


Salīdzināšanas skats

 

Vēl šķirkli iespējams izdrukāt – visus vai tikai dažus interesējošos struktūrelementus. Lai to paveiktu, klikšķini uz pogas Drukāt.

 

 

Kad atveras drukāšanas logs, atzīmē, ko tieši vēlies drukāt – visu šķirkli kopumā, šķirkli bez attēliem vai tikai atsevišķus struktūrelementus. Pēc tam klikšķini uz pogas Drukāt.

 

 

 

5. Meklēšana

Lai meklētu šķirkļos un to aprakstos kādu noteiktu vārdu, ieraksti to meklēšanas logā un klikšķini uz lupas tā labajā pusē.

 

 

Meklēšanas logs

 

Meklēšanas rezultātos vispirms ir redzams vārdnīcas šķirklis, ja tāds ir atrasts, bet pēc tam – šķirkļi, kuros sastopams meklētais vārds vai salikteņi ar šo vārdu. Meklētie vārdi šķirkļa aprakstā tiek iezīmēti ar zaļu krāsu.

 

Lai veiktu paplašināto meklēšanu pēc noteiktām kategorijām, piemēram, no visiem vārdnīcā pieejamajiem šķirkļiem atlasītu 2. deklinācijas lietvārdus vai pamata skaitļa vārdus, ieklikšķini meklēšanas logā – kad atveras saite Paplašinātā meklēšana, spied uz tās.

 

Paplašinātā meklēšana attiecas tikai uz visiem šķirkļa vārdiem.

 

Paplašinātās meklēšanas saite


Kad atveras paplašinātās meklēšanas lapa, atzīmē, ko tieši vēlies meklēt. Pēc tam klikšķini uz pogas Meklēt.

 

 

Paplašinātās meklēšanas kategorijas

 

 

6. Vārdnīcas dizaina individualizēšana

Lai pielāgotu vārdnīcas dizainu savai individuālai gaumei, dodies uz sadaļu Fons. Šeit vari izvēlēties vai nu vienu no astoņiem vārdnīcas mākslinieka sagatavotajiem foniem, vai arī augšupielādēt savus attēlus.

 

Reģistrētie lietotāji var arī izvēlēties un iestatīt sev tīkamāko animāciju vārdnīcas sākumlapā.

 

 

7. Iziešana no vārdnīcas

Ja vārdnīcu lieto no publiski pieejama datora, lai aizsargātu savus datus, noteikti neaizmirsti, beidzot darbu, iziet no tās – vispirms spied uz mazā trīsstūrīša blakus savam lietotājvārdam lapas augšējā labajā pusē, bet pēc tam klikšķini uz Iziet.